Linkli geniş alan kapsama sistemleri

Linkli Geniş Alan Kaplama Telsiz Sistemi, birden çok röle kapsama alanı bir araya getirilerek oluşturulmasıdır. Kapsama alanı sisteme yeni röleler eklenerek genişletilir. Aşağıdaki resimden de görüleceği üzere bu sistem, link cihazları röle sistemlerini birbiri ile irtibatlanrırarak eş zamanlı olarak çalışmalarını sağlarlar.

Dağıtım cihazı şunlardan sorumludur :

• Sinyal iletimi ve Leaky Feeder kablo üzerinden alma
• Sinyal gücünü korumak için kablo içerisinde sinyallerin yükseltilmesi
• Otomatik kazanç kontrol devrelerinin kontrolü için pilot tonların sağlanması
• Seviyelerde ve durma noktalarında yayının gerçekleşmesi için networkün bulunması
• Doğru sistem empedans bakımı
• İstenen anten üzerinde yüzey kaplaması

Dağıtım sistemi şu parçaları içerir :

• Leaky Feeder Kablo
• Hat Yükselteç Ünitesi
• Splitters/Branch Ünitesi
• Pilot Ton Jenaratörleri
• Hat Sonlandırma Ünitesi
• Diagnostics Modüller

Son VDV sistemlerinde gereken kişisel malzemelerin sayısı madenden madene değişir. Bu durum kanal kapasitesi, gerekli yayının uzunluğu ve kolların sayısı gibi değişkenlerin büyüklüğüne göre değişir.
Tümden modüler ve eklenebilir kanallardan oluşan VDV sistemi maden gelişimine eklenebilir. Benzer olarak eklenmiş dağıtım cihazı, madenin sürekli sinyal kapsamında bulunduğunu garanti etmek amacıyla kurulabilir.

Haberleşme sistemine sahip çoğu maden işletmeleri çoklu kablo tipini kullanır ve haberleşme ağının en iyi bakımı için empedans uyumluğu gösterir.

Haberleşme kablolarının ortak tipleri :

• Trilogy RMC2 kablo: Düşük kayıplı ve 75 Ohm’luk kablodur. Bu kablo şaft haberleşmesi için kullanılabilir. Bükülüp eğilemeyen ve çap genişliği 1m den az olan kablo tipidir. Siyah PVC kaplıdır ve RMC2-500-BJ trilojiyle kabartmalıdır.
• Trilogy MC2: Düşük kayıplı 75 Ohm standart kablo. Bu kablo haberleşmeye gereksinimi olmayan boş delikler için kullanılabilir. RMC2 gibi kıvrılabilir bir kablo değildir. Siyah PVC kaplıdır ve MC2-500-BJ trilojiyle kabartmalıdır.
• BICC radiating cable: Leaky feeder sistemlerde ortak olarak en çok kullanılan kablo tipidir. Bu kablo en alçak kalitededir. Dış kısmında sarı kılıf içinde ise PVC kaplı siyah bir kılıf mevcuttur. Çok dayanıklı bir yapıya sahiptir. Sarı görünümü belirleyici özelliğidir.
• Andrews RXL-5: yüksek kaliteli 50 ohmluk dirence sahip yayılım yapan bir kablodur. Bu nedenden ötürü ek önlem olarak PCV boru kullanılarak monte edilmelidir. Aktif cihazlar kabloya Andrews "N" tipi erkek bağlantı ucları kullanılarak bağlanırlar. Kablo üzerindeki bütün bağlantılar 7/8" Radiax (RXL-5) için uygun ek kitleri kullanılarak yapılmalıdır. Bu kabloyu şu şekilde tanımlamak mümkündür. Kablo siyah veya kahverengi renkte olacak, 7/8 inç çapında olmalı ve 1 metre çapında az bir çap ile bükülmememlidir. Bu kablo çalışma zorlukları ve pahalılığı nedeni ile tavsiye edilmemektedir.

Yeni sonsuz seri hat kuvvetlendiricileri aktif cihazlardır dağıtım merkez ofisler tarafından gerçekleştirilen RF güç iletimi için veya koaksiyel kablonun yayılım paterni nedeni ile iletilen güçteki azalmalar nedeni ile gereklidirler. İletilen RF güç koalsiyel sızdıran besleyici içinden hareket ederken çim sulama makinasındaki gibi radyasyon sızar. Eğer herhangi bir kuvvetlendirme gerçekleştirmez isek, mobil yada merkez ofis (Headend) tarafından alınan sinyal yeterli olmayacaktır.
Ürettiğimiz kuvvetledriciler aktif cihazlar olmaları sebebi ile besleme kaynağına ihtiyac duyarlar. Sistemin güc gereksinimi koaksiyel kablo üzerinden iletilir ve dağıtım arayüzünden sağlanır.
Her bir kuvvetlendirici tek yönlü sistemin daima dengede olduğundan emin olmak için anahtarlamalı modda (SMPS) çalışan güç regulatörü ile beslenir. Bu durum ayrıca herbir koldaki aktif cihazların miktarını arttırır.
Kuvvetlendiriciler üst kapaklarındaki etiket ile tanımlanırlar. Bu etiket ayrıca cihazın hat üzerindeki oriyantosyonunu gösterir. Muhafaza üzerindeki ok işareti merkez ofis (Headend) yönüne doğru yerleştirilmelidir. Etiket aynı zamanda gücün ve pilot sinyalin varlığını belirten ve basit görsel sistem kotrol aracı olarakta görev yapan iki adet tanımlayıcı led’e sahiptir. Kuvvetlediricinin muhafazası ileri derecede sağlam ve su geçirmez olmalıdır.

SPLITTERS / BRANCH UNITS :
İsimde belirtildiği gibi, kol birimleri (Branch units) sinyali bölmek için hatta yerleştirilmiştir. Bu birimler hattı dengelenmiş parçalara bölmek için maden sürücülerinin kesişme noktalarına ve bir seviyede yerleştirilmiştir. Kol birimleri DC sinyalin hattın uzak kısımlarındaki aktif cihazlara geçmesi için gerekli olmalarına rağmen pasif cihazlar olarak nitelendirilirler.
Kol birimi hattın dengeli olduğundan emin olmak için basit bir T bağlantısından ziyade hattın içine yerleştirilir. Kol birimleri kuvvetlendirici birimlere olan oriyantasyonlarının benzerliklerine göre isimlendirilirler. Kol birimleri 3 koaksiyel bağlantı ve uygun belirli sonlandırıcılar ile beslenir.

TERMINATING LOADS :
Sistemin güvenirliliği kabloya ve hattın üstündeki doğru bir yükü yansıtan ilişkilendirilmiş ekipmanlara bağımlıdır.
Sistemin sınırları, uç noktaları son aktif cihazdan geriye yansıyan doğru empedansı yansıtmak için dengeli bir yüke gereksinim duyar. Kablo içimde kesim noktaları bulunmalıdır, daha sonra dengeli sistemdeki koaksiyelin sonuna sonlandırma yükleri yerleştirilmelidir. Kablo sonlandırılmamış olsa bile sistem tamamen başarısız olmayacaktır.
Sonlandırma yükü bir DC bloktur ve koaksiyelin sonunda gücün varlıgı kabloyu etkilemeyecektir.

PILOT TONE GENERATORS :
Pilot Tone üreteci referansa olan herbir hat kuvvetlendiricisi için bilinen bir sinyal kullanılarak sistemin dengeli kaldıgından emin olmak için kullanılır. Pilot Tone’nun frekansı sistemin konfigurasyonunun boyutu ile ve diğer tip hat kuvvetlendiricileri ile uyumluluğundan emin olmak için çeviktir.

DIAGNOSTICS MODULE :
Bu modul hattın performansını (örnegin gerilimi ve sinyal gücü gibi) izlemek için hat kuvvetlendiricinin içine takılabilen bir moduldür. Bilgi hat kuvvetlendiricisinde görülebilir ve Headend’e geri besleme olarak da verilir ve orada ekrana verilir. Bu durum sistemin sağlığı hakkında çabuk kontrole izin verir ve herhangi elemanlardan birinin performansı belirlenenin altında ise alarm set edecektir. Hata bulma işleminin frekansı, kuvvetlendirici tiplerinin çokluğu ile uyumluluğunudan emin olmak için uygun frekansın seçilebilsin diye çok çeviktir.

Sistem, boru hatları, otoyol ve tren yolu inşaatları, birbirleri ile haberleşemeyen farklı bölgelerdeki şantiyeler için alternatif çözümler sunmaktadır. Daha detaylı bilgi için bizi arayınız.

 

 

HABERLER

 

MOTOROLA Telsiz Sistemleri satışında, şirketimiz 2009-2010-2011 yılları en iyi satış ödülünü alarak satış 1incisi olmuştur...
Şirketimiz AFRİKA da SOMALİ de telsiz sistemi altyapısı kurarak yardımların daha güvenli gitmesini sağlamıştır.                               KENWOODTK-3301Telsiz stoklarımızda...                             KENWOOD TK-3302 Telsiz stoklarımızda...                                               Şirketimiz TÜRKİYE DE 7 BÖLGE 81 İL ULUSAL TELSİZ İŞLETMECİLİĞİ YAPMAKTADIR.                                   0212 320 00 30